Przejdź do końca metadanych
Przejdź do początku metadanych

Istnieje możliwość włączenia samodzielnego zapisu czytelnika do biblioteki poprzez formularz w OPAC.

Aby ta funkcja mogła być włączona, należy w pierwszej kolejności włączyć konfigurację poczty e-mail w systemie.

Samo włączenie "samozapisu" sprowadza się do trzech kroków.

Włączenie formularza na OPAC

Należy do pliku sowa_server_profiles.xml do listy programów (<!-- PROGRAMS -->) dla profilu PHP dodać program o identyfikatorze zapisz-mnie, np:

    <item>
      <fld_idf>PHP</fld_idf>
      <fld_values>
        nowe-haslo,
        potwierdz-kod,
        ipub-eprg,
        mail,
        zapisz-mnie
      </fld_values>
    </item>

Konfiguracja wymagalności barkodów

System SowaSQL w normalnych okolicznościach kontroluje, czy czytelnik ma przypisany barkod (kod kreskowy). W sposób oczywisty czytelnik samodzielnie się zapisujący barkod ten otrzyma dopiero po potwierdzeniu konta w bibliotece. Zatem aby umożliwić mu do tego czasu logowanie na konto i ew. wykonywanie operacji samoobsługowych (np. zapisanie się na kolejkę oczekujących na książkę) trzeba wymagalność barkodów wyłączyć, ustawiając parametr CFG_BARKOD_WYMAGANY na wartość N.

sowizor adm nazwa_katalogu_sowy cfg \# CFG_BARKOD_WYMAGANY N

Ustawienia regulaminu i informacji RODO

Aby zapewnić zgodność z przepisami prawa, system będzie pozwalał na samodzielny zapis tylko po ustawieniu informacji RODO - to powinien wykonać pracownik biblioteki za pomocą "Operacja" -> "Ustaw parametry zobowiązania". Natomiast adres regulaminu należy ustawić w parametrze opac.registration.default.regulations - przy czym podczas ustawiania go przy pomocy sowizora znaki ukośnika (/) należy wprowadzać podwójnie.

sowizor adm nazwa_katalogu_sowy cfg \# opac.registration.default.regulations https:////strona.biblioteki.pl//regulamin.html

 

Przeładowanie konfiguracji profili

Serwera SowaSQL nie trzeba restartować, ale trzeba wymusić przeładowanie konfiguracji profili. Wykonuje się to komendą administracyjną "recompile".

sowizor adm nazwa_katalogu_sowy recompile
 • No labels